Subiektywnie o logopedii

Magdalena Budziszewska

Język w kształcie serca – co to oznacza?

Rodzicu, sprawdź, jaki kształt języka ma Twoje dziecko. Zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe spowoduje, że czubek języka nie będzie zaokrąglony, lecz ułoży się w kształt serca.Pierwsze problemy ze skróconym wędzidełkiem możemy zauważyć już w okresie niemowlęcym. Wówczas dziecko nie potrafi ssać piersi. Wynika to ze zbyt małej ruchliwości języka. Dlaczego nie zostawiać skróconego wędzidełka? Ponieważ wpływa ono na niewłaściwą artykulację głosek, jakość połykania pokarmów i płynów, ssania, żucia, a w kolejności utrudnia pionizację języka.

Jakie kroki podjąć, by rozwiązać problem?

Dzieci z  krótkim wędzidełkiem odsyłane są, po konsultacji z laryngologiem lub chirurgiem, na szybki zabieg podcięcia wędzidełka, wykonywany przy miejscowym znieczuleniu. Wędzidełko coraz częściej podcina się laserem, co czyni zabieg szybkim, skutecznym i mało bolesnym. Trzy dni po zabiegu język należy ćwiczyć w celu zapobiegania powstaniu zrostów w przeciętym miejscu.

Pamiętaj – krótkie wędzidełko ogranicza codzienne funkcjonowanie Twojego dziecka. W razie wątpliwości porozmawiaj ze swoim logopedą.

2024 © www.gabinetmowy.pl